מגזין מוניציפל
 
 
 
   
 
 
 
קיבוצניקים למען החברה
הרשמה לקבלת מגזין מוניציפל
הדואר האדום של מגזין מוניציפל
פרסום ממוקד מטרה
 

דף הבית >  מנהלים בקיבוצים למען החברה >  טיפול בחרדה אצל ילדים בישובי הדרום

 
 
טיפול בחרדה אצל ילדים בישובי הדרום

טיפול בחרדה אצל ילדים בישובי הדרום הפך בשנים האחרונות לנפוץ במיוחד. מהן הסיבות לכך וכיצד ניתן להעניק אותו ומהו בכלל התקף חרדה? את כל התשובות תוכלו למצוא במאמר זה.

חרדה על קצה המזלג

החרדה היא הקצנה של תחושת הפחד. הפחד הוא תוצאה של סיטואציה ספציפית, של סכנה מידית ומוחשית. החרדה לעומת זאת, היא פחד מפני סכנה לא מוחשית ולעתים אף בעלת סבירות נמוכה במיוחד ואף שינוי אורח החיים בהתאם לאותה החרדה. לדוגמה - אמא לוקחת את ילדיה לגן השעשועים. שם אחד מהם מטפס על עץ גבוה. בהחלט סביר, שהיא תחוש פחד. לעומת זאת, אמא שלא לוקחת את ילדיה לגן השעשועים כלל מחשש שהם יטפסו על עץ גבוהה, זוהי כבר חרדה.

מהו התקף חרדה?

התקף חרדה הוא מצב, בו הגוף מפריש כמות גדולה של הורמוני סטרס כתוצאה מחרדה וגורם לתסמינים שונים, דומים מאוד לאלו של התקף לב כדוגמת הזעת יתר, רעד, קשיי נשימה ועוד. כאשר אדם חווה התקף חרדה, כל כולו עסוק בחרדה שמציפה אותו והוא איננו פנוי לקבלת עזרה. לכן מומלץ לקבל עזרה בהקדם האפשרי.

הייחודיות של ילדי הדרום

בניגוד לילדי המרכז, ילדי דרום הארץ נולדו למציאות לא פשוטה. בשבילם, צבע אדום איננו צבע, אלא מצב של סכנה מידית ומוחשית, המגיעה במפתיע וללא התראה מוקדמת. חלק גדול מילדי הדרום הספיקו בחייהם הקצרים לחוות מלחמה, אם לא יותר מאחת, ובשל המצב הנפיץ בעיקר ביישובי עוטף עזה, הסטרס מהווה חלק משגרת החיים של התושבים גם בזמנים שקטים.

הצורך בטיפול בחרדה

טיפול בחרדה אצל ילדים בישובי הדרום הינו נחוץ במיוחד על מנת שיוכלו לקיים אורח חיים נורמלי בתוך שגרה לא נורמלית. רגע לפני שהילד חווה התקף חרדה חשוב לזהות ולאבחן אותה. כך, במידה והילד יחווה התקף חרדה הוא והוריו כבר יכירו את התסמינים וידעו כיצד לעצור את ההתקף וכיצד להתנהל אתו. כמובן, טיפול בחרדה יכול למנוע התקפי חרדה, במידה והטיפול מקצועי.

דרכי טיפול

הטיפול בחרדה יכול להתבצע בדרכים שונות. ראשית, ישנה הדרך הקונבנציונלית, בה ניתן לטפל באמצעות טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי. מלבד הדרכים הקונבנציונליות, ישנן גם דרכים טבעיות כדוגמת NLP, דמיון מודרך, הומאופתיה וכך הלאה.

בחירת הטיפול

כל הדרכים הרשומות, וגם אחרות שאינן רשומות, נחשבות ליעילות. אם כך, כיצד בוחרים את הדרך הנכונה? ובכן, הפרמטר העיקרי הוא האמונה שלכם. כלומר, ככל שיותר תאמינו בדרך מסוימת ותחושו אתה ביטחון, כך יעלו סיכויי ההצלחה של הטיפול. במידה ומדובר בטיפול לילדים, חשוב לבחון אתם במה הם מאמינים ולמה הם מתחברים.

בחירת המטפל

לעתים, עצם המחשבה על תחילת טיפול בחרדה עלולה לגרום לסוג של התקף חרדה. הכוונה היא לא להתקף ממשי, אלא לתחושת אי נוחות וחששות גדולים. לכן, כאשר בוחרים מטפל, ללא קשר לסוג הטיפול שנבחר, חשוב לבחור במטפל שיעניק למטופל תחושת ביטחון ויאפשר לו להיפתח ולשחרר את העכבות. בדומה לבחירת סוג הטיפול, כך גם בבחירת המטפל – ככל שהמטופל ירגיש טוב יותר עם הבחירה, כך יגדלו באופן משמעותי סיכויי ההצלחה.

השפעה הורית

ככל שאנו, ההורים, נשדר לילדנו ביטחון בטיפול ובמטפל, כך גם הילד יחוש ביטחון ויאפשר את הצלחת הטיפול. לכן מומלץ להגיע אל הטיפול כשאתם שלמים עם סוג הטיפול שנבחר ועם המטפל שנבחר ולשדר זאת גם לילד. להזכירכם – ילדים קולטים גם את מה שאיננו מנסים לשדר להם ולכן רצוי שתחושת הביטחון שלכם תהיה אותנטית.