מגזין מוניציפל
 
 
 
   
 
 
 
קיבוצניקים למען החברה
הרשמה לקבלת מגזין מוניציפל
הדואר האדום של מגזין מוניציפל
פרסום ממוקד מטרה
 

דף הבית >  ניהול, כלכלה,בריאות, משפט וקהילה >  ערך הנכס במושב

 
 
ערך הנכס במושב

כשקונים או מוכרים נכס במושב חשוב להיעזר בשירותיו של שמאי מקרקעין מומלץ. למה? את התשובה לשאלה זו תוכלו לקבל במאמר זה.

ערך הנכס במושב

כשקונים או מוכרים נכס במושב חשוב להיעזר בשירותיו של שמאי מקרקעין מומלץ. למה? את התשובה לשאלה זו תוכלו לקבל במאמר זה.

הייחודיות של המושב

בניגוד לבית או דירה בעיר, נכס במושב פעמים רבות כולל הרבה יותר ממבנה למגורים בלבד. המושבים, שמהותם היא חקלאית, מציעים גם שטחים נרחבים, המיועדים לחקלאות והם נכללים בתוך הערך של הנכס. בנוסף, היצע הנכסים במושבים הוא נמוך מאוד בהשוואה להיצע בערים בעיקר בשל העובדה, שבערים מתבצעת בנייה רוויה באופן כמעט שוטף, דבר שלא קורה במושבים.

ראוי להערכה

כל נכס, מכל סוג שהוא ובכל מקום שהוא, דורש הערכה של שמאי מקרקעין לפני ביצוע עסקה לגביו ורצוי, ששמאי המקרקעין יהיה מומחה לאיזור, בו נמצא הנכס המדובר. כלומר, אם הנכס נמצא במרכז הארץ, מומלץ ששמאי המקרקעין יהיה שמאי מקרקעין במרכז וגם חשוב שיהיה שמאי מקרקעין מומלץ ועל כך נרחיב בהמשך.

מושבים מבוקשים

שמאי מקרקעין במרכז יוכל להעריך עבורכם נכסים שונים במושבים השונים במרכז, שתפסו תאוצה בשנים האחרונות והביקוש לרכישת נכסים בהם עלה במיוחד. עובדה זו גורמת לכך, ששווי הנכסים במושבים השונים עולה עוד ועוד ולכן זו גם נחשבת לעסקה משתלמת, אם יש בידיכם את הסכום הדרוש לכך.

אופן ההערכה

עבודתו של שמאי מקרקעין הינה עבודה מורכבת וזאת, משום ששמאות מקרקעין איננה מדע מדויק, אלא מדובר על הערכה מושכלת. כלומר, שווי נכס הוא לא מספר קבוע, אלא תלוי בשילוב בין גורמים רבים. לדוגמה, גודל הנכס, מיקומו, שווי נכסים דומים באיזור, היצע וביקוש וכדומה. כל אלו ועוד מצטרפים האחד לשני ומאפשרים לשמאי המקרקעין לערוך את הערכת שווי הנכס. זוהי הסיבה לכך, שיכולות להיות הערכות שונות של אותו הנכס והן גם משתנות מעת לעת.

אז בשביל מה צריך שמאי מומלץ?

אם ההערכה היא הערכה מושכלת ולא מספר מדויק, מדוע צריך להיעזר בשירותיו של שמאי מקרקעין מומלץ? ובשביל מה צריך שמאי מקרקעין באופן כללי? ובכן, התשובה לשאלות אלו טמונה ברצון שלכם לצאת מרוצים מהעסקה. היות שלכל עסקה יש שני צדדים ואף אחד מהצדדים לא היה רוצה להפסיד מהעסקה, חשוב ששני הצדדים יקבלו הערכה מחושבת היטב ורק כך יוכלו שני הצדדים של העסקה לצאת ממנה מרוצים.

בשביל מי השמאי?

חשוב להבין, שהן הקונה והן המוכר יכולים לקבל הערכה של נכס ולבחור לעצמם שמאי מקרקעין, שיוכל לתת להם את ההערכה המקצועית שלו וכך יוכלו להתמקח על המחיר ולקבל החלטה מושכלת לגבי העסקה המוצעת.

מה חשוב לבדוק אצל שמאי מקרקעין?

כאשר מתחילים לחפש שמאי מקרקעין חשוב לוודא, שמדובר על שמאי מקרקעין מומלץ ולא פחות חשוב מכך – מוסמך. חשוב לבדוק עם השמאי את ההסמכה שלו וגם את הניסיון שלו. כאמור, הערכת שווי של נכס, בעיר או במושב, היא הערכה מושכלת ולכן חשיבותו של הניסיון היא גדולה במיוחד, משום שרק כך ההערכה תהיה נבונה.

מציאת השמאי

כדי למצוא שמאי מקרקעין מומלץ, יש לבדוק המלצות. את ההמלצות ניתן לקבל ממקור ראשון, מהאינטרנט, או בכל דרך אחרת שתראו לנכון. זוהי גם דרך טובה למצוא שמאי מקרקעין מנוסה, מפני שאם לא היה מנוסה, לא הייתם מוצאים המלצות עליו. את ההמלצות חשוב למקד לאופי הנכס. כלומר, אם אתם רוצים למכור נכס מסחרי, נכס למגורים, נכס בעיר או נכס במושב, חשוב לוודא שלשמאי יהיה ניסיון מתאים. כמו כן, אם אתם מחפשים שמאי מקרקעין במרכז לביצוע הערכת שווי נכס במרכז, חשוב לבדוק המלצות מאיזור זה.