מגזין מוניציפל
 
 
 
   
 
 
 
קיבוצניקים למען החברה
הרשמה לקבלת מגזין מוניציפל
הדואר האדום של מגזין מוניציפל
פרסום ממוקד מטרה
 

דף הבית >  ניהול, כלכלה,בריאות, משפט וקהילה >  מטפלים סיעודיים - כיצד לבחור?

 
 
מטפלים סיעודיים - כיצד לבחור?

כל מה שרציתם לדעת על המטפלים הסיעודיים, מי מסבסד אותם, מהו חוק הסיעוד, מהם שעות פעולתם וכיצד לבחור מטפל טוב לאוכלוסיה הבוגרת. 

מטפלים סיעודיים באים לטפל בקשישים ובאוכלוסיה מבוגרת במצב סיעודי בכל מקום בארץ, בערים קיבוצים ומושבים, אשר אינה מסוגלת לטפל בעצמה ולבצע את מטלות היומיום. המטפלים עוזרים להם לבשל את ארוחותיהם ואף להאכילם, לקום, לנוע בתוך הבית ומחוצה לו, לרחוץ אותם, לטפל במטלות הבית ולסייע להם בהיגיינה האישית שלהם.

הטיפול הסיעודי מסובסד על ידי הממשלה לעומדים בקריטריונים וניתן באמצעות חוק הסיעוד.  ישנם כאלה הנזקקים לטיפול זמני, למשל  לאחר מחלה, נפילה, ניתוח או אשפוז בבית החולים אבל רוב הנזקקים למטפלים נמצאים במצב סיעודי וצריכים מטפלים קבועים להמשך חייהם עקב תהליך הזדקנות המקשה עליהם את פעולות היומיום.

חוק הסיעוד מכיר בצורך של מטפלים סיעודיים לאוכלוסייה שלא מסוגלת לטפל בעצמה והוא נקבע על פי קריטריונים שונים. התנאים הבסיסיים לקבלת מטפלים סיעודיים הוא גיל פרישה לפנסיה, מקום מגורים בבית הפרטי ו/או בדיור מוגן אך לא בבית אבות ועמידה ברמת הכנסה שהחוק קובע ומשנה מדי פעם. לאחר מכן נבחן מהי מידת המוגבלות של הקשיש. פקידי הביטוח הלאומי בוחנים את המטופל ומחליטים האם הוא במצב המצריך מטפל סיעודי. האם הוא מסוגל להכין אוכל, להתלבש, להתקלח, לנקות את הבית ולבצע קניות ללא עזרה או לאו. כמו כן נבחנים מידת הסכנה שהקשיש יפול או יינזק אם לא יהיה בהשגחה כלשהי. 

מטפל סיעודי ניתן כאמור למספר שעות שבועיות. אם המטופל נזקק לטיפול 24 שעות ביממה, הוא יצטרך מטפל זר, שעלות החזקתו ממומנת חלקית על ידי המדינה אולם מרבית אחזקתו, כולל התנאים הסוציאליים המגיעים לו, משולמות על ידי בני המשפחה.

איך נבחר מטפל סיעודי יעיל וטוב להורינו? ראשית, יש לבחון את הקשר והאינטראקציה בין הקשיש לבין המטפל הסיעודי. לשם כך יש לערוך היכרות ראשונית בין המטפל למטופל ולבחון האם המטפל מתייחס אליו טוב, מתקשר איתו,   ומה יחסו של הקשיש אליו. לשם כך גם חשוב שהמטפל ידע עברית ברמה בסיסית לפחות או שפה אחרת שהקשיש דובר, על מנת שיוכל לתקשר בקלות.

דבר נוסף שיש להקפיד עליו הוא הניסיון של המטפל בטיפול בבני אדם סיעודיים. מטפלים חסרי ניסיון לא ידעו לעיתים קרובות להתמודד עם מטלות היומיומיות הייחודיות שהקשישים נזקקים להם ובמיוחד עם מקרי קיצון כמו נפילה, או מקרים של אי שיתוף פעולה מצד הקשיש.

 לא כל אחד יכול להעסיק מטפל סיעודי. לשם כך ישנם חברות סיעוד השולחים עובדים סיעודיים ועובדים זרים לבתי הקשישים והם זכו במכרז מטעם המדינה בכל אזור במדינה וחייבים לעמוד בקריטריונים שהמדינה קבעה בהם תנאים סוציאליים למטפלים.