מגזין מוניציפל
 
 
 
   
 
 
 
קיבוצניקים למען החברה
הרשמה לקבלת מגזין מוניציפל
הדואר האדום של מגזין מוניציפל
פרסום ממוקד מטרה
 

דף הבית >  מנהלים בקיבוצים למען החברה >  מתנדבים ב"חבצלת" לדו-קיום

 
 
מתנדבים ב"חבצלת" לדו-קיום

לאחרונה הוחלט בהנהלת "חבצלת" (מיסודם של הקיבוץ הארצי - השומר הצעיר), ארגון המקדם פעילויות בתחומי התרבות, האמנות, החברה, החינוך, המדע והספורט, לקיים יום התנדבות של פעילי הארגון, למען הקהילה.

היעד שנבחר התפצל לשניים: קן "השומר הצעיר" בבאר שבע ובית ספר אזורי בכפר בדואי בין באר שבע לדימונה בשם קסר אל-ור. בשני מקומות אלו המטרה הייתה לשפר את חזות המקום.

"אחרי כוס קפה מהביל, וסנדוויצ'ים של בוקר, הציב בפנינו מפקד המבצע מנכ"ל 'חבצלת' איתמר שוויקה מקיבוץ ברקאי, את דרכי הפעולה", מספר יובל דניאלי מקיבוץ המעפיל (כפי שהתפרסם בעיתון "הזמן הירוק"), "אני התנדבתי לפעולה בפזורה הבדואית בבית ספר אזורי השוכן בבתים טרומיים צנועים, הדורשים שיפור מיידי של חזותם. למעלה משלושים עובדי ופעילי 'חבצלת' התנדבו לצבוע ולשתול, לגרף ולעדור, כמנהג ימים ימימה. בדרך אל בית הספר האזורי בין הדיונות וגבעות החול הצחיחים שוכנת הפזורה הבדואית בספק כפרים, ספק מחנות אוהלים ופחונים ארעיים, ישובים שמעמד של חלקם עדיין לא הוסדר באופן חוקי. בכניסה לבית הספר התקבלנו בחמימות על-ידי מנהלי בית הספר שלא ויתרו על קבלת פנים והכנסת אורחים כיאה למנהגי המקום, אות לרעות וידידות בין שני המוסדות. שמענו על קצה המזלג מבעיות המקום - מחצית מתקציבה של המועצה מופנה להסעות תלמידים הנמצאים במרחקים ממרכזי הלימוד והחינוך - והתחלנו לצבוע ולשתול. בין העבודות ממשיכות השיחות ונרקמת ידידות. קבוצה של נערים בוגרים בני המקום מצטרפת לעבודה. היחד שבעשייה יש לו ערך מוסף. כעבור שעה וחצי מסתיימת המשימה. קירות לבשו חג, ופרחי ורדים באדום עיטרו את גינות בית הספר. ידידנו מבית הספר מחלקים קפה, תה ומים לפועלי 'חבצלת' המיוזעים".

עם סיום העבודה התכנסו כולם לטקס קצר של מסירת תשורה מ"חבצלת" באמצעות הקרן ההומניטארית, שתרמה אביזרי לימוד והוראה לתלמידים ולמורים. בלחיצות ידיים, ברכות וצילומים הסתיים הטקס. "הרהרתי לעצמי שכך בצניעות ובצעדים מדודים, טווים חוטים של ידידות", מתאר יובל דניאלי. "בדרך זו מפרקים תחושות של זרות ותורמים להגברת האמון בין העמים. מדברי הדוברים בטקס הובן שזו ראשיתה של ידידות מופלאה, בין מוסדות 'חבצלת' בראשות 'גבעת חביבה', לבין בית הספר היסודי של המועצה האזורית 'אבו בסמה'. חברים מספרים שגם מבצע צביעת הקן השומרי בבאר שבע עבר בהצלחה גמורה כאשר למתנדבי 'חבצלת' מצטרפים בוגרי השומר הצעיר באזור. כפנסיונר עם קבלות - תעודה רשמית של אזרח וותיק - שמחתי לחלוק את המבצע עם צעירים לובשי חולצה כחולה עם שרוך לבן. לדידי הייתה זו נתינה שכל כולה קבלה".