מגזין מוניציפל
 
 
 
   
 
 
 
קיבוצניקים למען החברה
הרשמה לקבלת מגזין מוניציפל
הדואר האדום של מגזין מוניציפל
פרסום ממוקד מטרה
 

דף הבית >  ניהול, כלכלה,בריאות, משפט וקהילה >  ראיון עם אביב לשם - דובר התנועה הקיבוצית

 
 
ראיון עם אביב לשם - דובר התנועה הקיבוצית

אביב לשם, בן וחבר קיבוץ שער הגולן. בן 40. נשוי +1 (בת, זהר). מסיים תואר שני במדעי המדינה ותקשורת, שניהם מאוניברסיטת בר- אילן. מאז 2004 בתפקיד דובר התנועה הקיבוצית. לפני כן דובר תנועת הנוער השומר הצעיר. 

מאת: יעקב ליאור

איך הגעת לתפקידך ?
לקראת סיום לימודי תואר ראשון עשיתי סטאג' אצל דובר התנועה הקיבוצית דאז, עפר קול. כאשר הוא הודיע על רצונו לסיים הציעו לי להחליפו. תחילה חששתי, אבל נעניתי לאתגר.

את מי אתה מדברר וכיצד בוחר מה כן ומה לא?
אני נותן שירותי דוברות וייעוץ תקשורתי ליחידות מטה התנועה הקיבוצית- מזכ"ל, אגפים, מחלקות, וגופי תרבות וחינוך חיצוניים שבזיקה לתנועה. במהלך השנים מיצבתי עצמי ככתובת עבור הנהגות קיבוצים, הנעזרים בי כיועץ, בניסוח תגובה, בהתייחסות לתקשורת, ובניהול "משבר תקשורתי" המתרחש סביב אירוע בקיבוץ או אחד מהחברים בקיבוץ.

מי מספק לך מידע ?
המידע מגיע מהצמרת- מזכ"ל, מנכ"ל, דרך מנהלי אגפים ומחלקות, שמעבירים אליי באופן שוטף, או לפי בקשה. אפיק מידע נוסף אני מאתר בקיבוצים- בעיקר סיפורים או אנשים מעניינים, אליהם אני מגיע בעזרת אנשי קשר שיש לי בקיבוצים, או נעזר בחוש "ריח" שפיתחתי, המתחדד בביקורים ב"שטח".

האם תפקידך הוא קרש קפיצה למשהו אחר ?
מאז הייתי ילד אני אוהב עיתונות, לכתוב, ואקטואליה. את התפקיד אני ממלא בהנאה ובעניין, וגם מתוך- סליחה על המילה הארכאית- תחושת שליחות, כיוון שהקיבוצים והתנועה כארגון המייצג- חשובים לי מאוד. "התנועה הקיבוצית" היא לקוח מורכב ומאתגר להסברה, דווקא לאור השינוי באורח החיים, היעלמותם של חלק מהסמלים המזוהים עם הקיבוץ הקלאסי, תהליכי ההפרטה, כמות הקיבוצים והשוני ביניהם בכלכלה ובתרבות הפוליטית. אני בטוח שהניסיון שצברתי יסייע לי גם בהמשך.

אתה גם יוזם דברים ?
חלק חשוב בעבודתי הוא ייזום חשיפה תקשורתית- ידיעות וכתבות מגזין- לנושאים במציאות הקיבוצים שחשוב לי לקדם ציבורית, משום שהם משרתים את הקו ההסברתי שלנו שמציג את הקיבוץ כחברה רב-דורית של אנשים, המחליטים ביחד על מידת השותפות ביניהם, ומקיימים יחסי ערבות ועזרה הדדית נדרשת בעת הצורך. משנות משבר שהתאפיינו גם ב"מגננה" תקשורתית עברנו לחשיפת "הקיבוץ המתאושש"- צורת חיים צודקת יותר המהווה חלופה לניכור ושאון הכרך, זרקור על המהפך הדמוגראפי- אלפי חברים חדשים שהצטרפו בשנים האחרונות, ההתייצבות הכלכלית, ובגדול המסר ש"כבר לא פאדיחה להיות קיבוצניק".

יש גם דברים שליליים שאתה מדברר או שהכול במגמה להראות את הטוב והיפה ?
ברור. לא קיים מקום בעולם שיש בו רק אידיליה מנצנצת. בקיבוץ יש דברים "טובים" ולפעמים גם דברים "פחות טובים". בשנים האחרונות נדרשתי להסביר או לדברר מציאות "פחות טובה", למשל מציאות פנסיונית עגומה, גירעון תקציבי, אי עמידה ביעדים, התמודדות קיבוץ עם מקרה של תקיפה מינית, גילוי "מעבדת" סמים בקיבוץ, מעילה בכספי ציבור או גניבה, ואפילו התאבדות מסתורית.
דוברות אמינה נדרשת להציג ולהתמודד גם עם תמונה פחות נעימה. בעידן המידע כמעט ולא אפשרי להערים על הציבור לאורך זמן, להסתיר. המידע זורם, אנשים משתפים, מקורות המידע רבים וגלויים הרבה יותר מאשר בעבר. לדובר אסור להיכשל במבחן האמינות, שהיא הבסיס בעבודה מול עיתונאי ומול הציבור.

פניות מחוץ למערכת הקיבוצית אליך- כיצד הן מטופלות ?
ההנחיה הראשונה שלי היא תמיד לשתף פעולה עם פנייה מהתקשורת. זה קל אם הפניה היא בנושא מפרגן וחיובי, יותר קשה לשתף פעולה אם הנושא הוא ביקורתי או שלילי.

כיצד ניתן לשפוט האם אתה ממלא את תפקידך כהלכה ?
התנועה הקיבוצית היא גוף לא-מפלגתי אלא פוליטי, מתוך שהקיבוץ כזרם גם נדרש להיאבק על מקומו בחברה מוגבלת במשאבים. נדרשת אחריות, רגישות וזהירות במידע ובידיעות שאני משגר לתקשורת כמתווכת לציבור. אם הייתי יוצר "תקלות" או מביא לפגיעה באינטרסים של הארגון או המגזר אותו אני מייצג לא הייתי יכול להמשיך בתפקיד.

יש לך קו פוליטי מובהק- שמאל-ימין- שיתופי- מתחדש ?
לא !

ננזפת פעם על פרסום כלשהו ?
בהחלט. קשה "לרצות את כל היהודים כל הזמן..", ולכן לא פעם ולא פעמיים זכיתי להערה או נזיפה של ממלא תפקיד או חבר קיבוץ שלא אהב פרסום שיצא תחת ידיי. בחברה הקיבוצית יש מגוון דעות על הכיוון אליו הולך הקיבוץ, ישנם נושאים שבמחלוקת, נחוצים ניסיון, רגישות ושיקול דעת להציג תמונה שתשקף נאמנה את הקו ההסברתי עם מגוון הדעות. הציבור לא תמיד מודע לקושי הניצב בפני הדובר שאחראי על ניסוח טקסט ומסר שייצא גם אמין וגם מקובל. עם הזמן צברתי ניסיון וידע איך להתחמק מ"מוקשים".

אתה בראש אחד עם המזכ"ל ?
בהחלט.

תודה רבה ובהצלחה!