מגזין מוניציפל
 
 
 
   
 
 
 
קיבוצניקים למען החברה
הרשמה לקבלת מגזין מוניציפל
הדואר האדום של מגזין מוניציפל
פרסום ממוקד מטרה
 

דף הבית >  ניהול, כלכלה,בריאות, משפט וקהילה >  איך משתלב מנהל חיצוני ממקסיקו בקיבוץ השיתופי?

 
 
איך משתלב מנהל חיצוני ממקסיקו בקיבוץ השיתופי?

מטרנה סומבררו בקיבוץ... ראיון בלעדי עם חורחה דה קיחו שהגיע לקיבוץ מעברות כדי לנהל את מפעל מטרנה שנרכש ע"י קונצרן בינלאומי ענק.

מאת: לאה אשכנזי הרץ

"כשהייתי ילד צעיר, השתתפה נבחרת ישראל בכדורגל במשחקי אליפות העולם שנערכה במקסיקו, שמעתי אז לראשונה את השם  - ישראל, ראיתי את הדגל והתעוררה בי סקרנות, זכור לי שאחי הבוגר עזר לי למצוא בספרים מידע על מדינת ישראל ועל מיקומה בעולם - והנה אני חי ועובד כאן".

הדובר הוא חורחה דה קיחו Jorge Del Callejo, - גבר מקסיקני שחום, משופם, כבן 50 , שהגיע באוקטובר 2010  לישראל ולקיבוץ מעברות כדי לנהל את מפעל מטרנה* , שנרכש שנה קודם על ידי אסם - נסטלה .

השיחה עם חורחה מתנהלת באנגלית, אם כי הוא לומד עברית ומבין ומדבר מעט.

מי אתה חורחה ?
נולדתי וגדלתי באחד מהמחוזות הצפוניים של מקסיקו למשפחה אמביציוזית אשר הקנתה לי ערכים של התמדה והשקעה ובעיקר דחפה אותי להצטיינות .כבר בגיל 5 התחלתי את לימודי, ובגיל 21 השלמתי תארים אוניברסיטאיים בתחום הנדסת מזון, לימודי הסביבה כלכלה וכספים. עם סיום הלימודים פניתי אל חברת נסטלה כדי להתקבל לעבודה אצלם.

למה נסטלה?
זאת אולי סיבה מצחיקה, אבל כשהייתי בן 9 השתתפתי בחידון יידע בתוכנית טלווזיה מקסיקנית פופולארית - זכיתי בפרס הראשון,חברת נסטלה הייתה נותנת החסות של התוכנית וקיבלתי מהם המון ספרים ובעיקר אנציקלופדיות . זה הרשים אותי והחלטתי לנסות להתקבל שם לעבודה כשאגדל . ואכן בגיל 21 התקבלתי לעבודה בחברת נסטלה מקסיקו לתפקיד הניהול הראשון .

איך התקדמת משם?
המדיניות בחברת נסטלה העולמית היא להעסיק את העובדים הבכירים במדינות שונות גם כדי להטמיע את ערכי החברה בחברות חדשות וגם כדי שהם יכירו את התרבויות והשונות בעולם . קיבלתי הכשרה גם בהולנד ובארצות הברית, ההכשרה שלי כללה התנסויות ששיפרו את יכולתיי האישיות וחיזקו אותי. בעצם, באופיי אני מאוד ביישן והכישורים החברתיים שלי לא היו מעולים. כיום הרבה יותר קל לי להתחבר עם אנשים מכל הגילאיים ומכל התרבויות. בקרירה הניהולית שלי עבדתי בארצות שונות בעולם. ניהלתי באסיה מפעל שעסק במוצרי סויה, הייתי מעורב בהקמת מפעלים בארצות שונות בדרום אמריקה וגם עבדתי כיועץ לטכנולוגיה בתחום אבקות החלב במרכז של נסטלה בשוויץ, במשך 5 שנים. רוב התפקידים היו לתקופה של שנתיים עד 5 שנים. מקום המגורים נקבע בהתאם. בתפקידי האחרון במקסיקו, ניהלתי מפעל דומה ל"מטרנה" בתחום אבקות חלב .

והמשפחה ?
המשפחה הייתה איתי כמובן , נישאתי צעיר ויש לי בן ובת מנישואי הראשונים. אחרי שהתגרשתי קיבלתי את העבודה בשוויץ ילדי  הבוגרים באו איתי והשתלבו בלימודים בשוויץ מה שמקנה להם כיום יתרונות רבים. לימים, כשחזרתי למקסיקו הכרתי את אנה, אשתי השנייה. ב2007 נישאנו ויש לנו 3 בנים , הצעיר מביניהם - אריאל – נולד בישראל, והוא צבר ולכן קיבל שם ישראלי. הבנים (3, 4 ) משתלבים בגן ישראלי וכבר מפטפטים בעיברית. 


ישיבת עבודה: יושב בחולצה אדומה עמית גור - מנהל הנדסת ייצור, עומד ליד חורחה יואל וולך מהנדס המפעל.

למה באת דווקא לישראל ?
כשחברת נסטלה הציעה לי את התפקיד הנוכחי, ידעתי על ישראל מעט – בעיקר מה שמראים בטלווזיה - הרבה טרור ומלחמות . כדי לעזור לי לקבל החלטה חיובית נשלחתי לישראל לביקור קצר , שהיתי בתל אביב נפגשתי עם הנהלת אוסם,מאוד התרשמתי מהעיר תל אביב שהיתה לגמרי שונה מהדימוי שהיה לי בראש על עיר מזרח תיכונית. הדבר שהכי הרשים אותי האווירה הידידותית , אנשים חמים ופתוחים , והרמה הטכנולוגית הגבוהה . מה שעוד הטה את הכף לטובת ישראל היה האתגר והחידוש . רציתי לבחון את כישוריי ויכולת ההסתגלות שלי, לתרבות כל כך שונה מכל מה שהכרתי עד עתה.

איך התכוננת למעבר?
אנחנו לא יהודים, כך שלא היה לנו שום קשר קודם עם ישראל, יהודים, או ישראלים . אך אחרי ההחלטה לקבל את העבודה כאן , העמקתי את היידע שלי בכל מה שקשור לישראל בכלל ולקיבוץ בפרט, כמו גם חוקי הכשרות, והתרבות היהודית שלא ידעתי עליהם הרבה מקודם, אם כי יש לזכור שמקסיקו היא מדינה קתולית בעיקרה כך ש ירושלים , נצרת וכד' מקומות קדושים גם לנו.

ואיזה הפתעות היו לך ? פערים בין הציפיות למה שמצאת?
הגענו לנתניה, שם אנחנו גרים גם כיום. מצא חן בעיני החוף, הנוף , הקרבה למקום העבודה. זה היה הרבה פחות קשה ממה שחששתי . כמעט באופן מיידי הרגשתי כאן כמו בבית . אני מאוד אוהב את החום האנושי, הפתיחות, חוסר הפורמאליות, למען האמת אני חש כאן טוב יותר מאשר בארצות אחרות בהן עבדתי בעבר. וזאת למרות הפערים של דת, שפה ותרבות .

לא נבהלת מהאגרסיביות הישראלית?
חורחה צוחק : בישיבה הראשונה בה השתתפתי - עדיין כצופה מהצד, הייתי בטוח שהם כל הזמן רבים, על כל דבר , ועוד רגע יתחילו להרביץ , אבל עכשיו זה משהו שאני מאוד מעריך אצל הישראליים : הם לא צייתנים ולא וותרנים, על כל נושא יש מאבק. כשיש אי הסכמה אנשים מגינים על עמדתם בלהט , ודבקים בה, גם מול סמכות גבוהה מהם. זה שונה מבאירופה,שם אם יש אי הסכמה בין עובד למנהל העובד לא יתווכח עם המנהל. כאן אתם לא מפחדים להתעמת. למדתי כאן להיות יותר אסרטיבי ולא לפחד מעימותים.
ובעיקר לעמוד על דעתי ולהתעמת עם מי שצריך כשצריך ! זאת למידה מאוד חשובה עבורי.

עוד נושא שהפתיע לטובה: החוזקה של נשים , האסרטיביות שלהן , מאוד מקצועיות, מאוד משפיעות על החלטות בכל הרמות. פעילות ומעורבות ויש להן השפעה גדולה מאוד .

ולרעה? לא היו הפתעות?
אני רואה המון בזבזנות. במלון נזרקות כמויות אדירות של אוכל, המזגנים עובדים בחדרים כמעט ריקים בעוצמות גבוהות, אנשים נוסעים לבד במכונית, המון מכוניות על הכבישים, ועוד .


חורחה משקיף לעבר אולם הייצור

היו קשיים בהסתגלות הדדית בינך לבין העובדים האחרים בחברה ?
מטרנה הייתה חברה מצליחה גם לפני שהגעתי,לא קל לשכנע אנשים לעשות שינויים בנהלי עבודה למשל, כאשר אלו הישנים עבדו היטב בעבר. סגנון הניהול שלי הוא לנסות לשכנע ולא לכפות את דעתי מלמעלה. להסביר את התהליך ולמה צריך לשפר . זו דרך יותר ארוכה. הדגשים שלי הם בנושא בטיחות בעבודה, ושמירה על איכות המוצרים ללא פשרות, אלו חשובים לדעתי לא פחות מקידום המכירות.

אתה מוצא משהו שהוא ייחודי לחברה קיבוצית ששונה מעבודה במקום אחר?
בתחילת השהות שלנו בישראל , קרה שאישתי חשה ברע ונזקקה לאשפוז בבית חולים. מיד הגיעו אלי טלפונים אישיים מכל הקיבוצניקים שאני עובד איתם , החל מהמנהל הבכיר ביותר, וכמעט כל האחרים, הציעו עזרה בהתארגנות עם הילדים, בבית וכד'. חשתי כאילו שאני בתוך משפחה תומכת ומגוננת, למרות שהייתי לבד בארץ זרה. זאת הייתה התנסות, מיוחדת שחידדה לי את ההבנה על מהות הקיבוץ.

עוד משהו: הם מאוד מחויבים להצלחה של החברה. אכפת להם. הם מעורבים. משהו נוסף שכנראה ארצה לאמץ להמשך הדרך - התקשורת הפנים ארגונית - מדווחים לכל הדרגות על הכל. זה יוצר יותר אמון וגם מחויבות ומעורבות. מוצא חן בעיני שכל העובדים מוזמנים לכל האירועים, חגיגות, הרמת כוסית בחגים, אין הפרדה בין מנהלים לעובדים, למשל בנופשים המשותפים נוצרת הזדמנות ליצירת קשרים אישיים בלתי פורמאליים,ללא הבדלי מעמד ודרגה. זה גורם שמשפיע לטובה על האווירה והיחסים בחברה. שונה מהדרך שמתנהלות חברות אחרות. עדיין לא הבנתי בדיוק מה המוטיבצייה לקידום והשקעה בעבודה כאשר עיניין המשכורת אינו מהווה גורם. את זה אצטרך להמשיך ללמוד , ואולי בסוף אבין.

ובהמשך ?
עדיין לא הוחלט , אני נהנה. למדתי המון, וגם משפחתי מאושרת כאן.

שיהיה בהצלחה !
____

מטרנה**
חברת מטרנה נוסדה בשנת 1981 כחברת בת לחברת מוצרי מעברות בע"מ שבבעלות קיבוץ מעברות.
בשנת 1993 הונפקה חברת מוצרי מעבדות בבורסה לניירות ערך בתל אביב, והיום היא חברה ציבורית.
בשנת 2010 מכרה החברה 51% ממניותיה לחברת אסם- נסטלה וכיום היא נקראת מטרנה תעשיות.
החיבור לנסטלה, החברה המובילה בעולם בתחום מזון תינוקות, יאפשר למטרנה להעצים את אחיזתה בשוק, להציע מגוון של מוצרים מתקדם המבוסס על הידע והניסיון הרב של חברת נסטלה.מוצרי החברה
מאז הקמתה מובילה מטרנה את שוק המזון לתינוקות בישראל והיא בעלת מגוון המוצרים הרחב ביותר בתחום הכולל: תחליפי חלב, תחליפי חלב בכשרות מהודרת, דייסות, ביסקוויטים לתינוקות, פסטות לתינוקות, משקאות חלב מועשרים בטעמים לילדים מגיל 2.5 ועוד. החברה מעסיקה כ-120 עובדים, ביניהם אנשי פיתוח, יצור ואריזה, שיווק, תעמולה רפואית, ושירות לקוחות. החברה ממוקמת באזור עמק חפר

מידע נוסף אפשר למצוא באתר של מטרנה.