מגזין מוניציפל
 
 
 
   
 
 
 
קיבוצניקים למען החברה
הרשמה לקבלת מגזין מוניציפל
הדואר האדום של מגזין מוניציפל
פרסום ממוקד מטרה
 

דף הבית >  מנהלים בקיבוצים למען החברה >  בשפיים מתנדבים למען קייטנת איל"ן

 
 
בשפיים מתנדבים למען קייטנת איל"ן

חמישה ימים של כיף גדול עברו השבוע בשפיים על 12 ילדי איל"ן. זה הקיץ ה-12 שהקיבוץ מארח את הילדים, גילאי 11-16, הלוקים בדרגות שונות של שיתוק מוחין, לקייטנה בת חמישה ימים.

את עול המשימה המאוד לא-פשוטה הזאת, נושאים על כתפיהם כחמישים מבני הקיבוץ, תלמידי ז'-י"ב, ולרבים מהם אין זו הפעם הראשונה. גם המועצה האזורית חוף השרון מתגייסת לסייע (במנהלות ובהסעות). ליובל לידובסקי (16), למשל, זו השנה הרביעית, "והפעם", היא אומרת, "זה היה קל יחסית. רק ילדים בודדים היו צמודים לכיסא גלגלים".

וככה זה עובד: "לכל ילד של איל"ן מוצמדים ארבעה מבני הקיבוץ, שמחליפים משמרות - שניים בכל משמרת - לאורך כל שעות היום", מספרת יובל. "את הלילות מעבירים הילדים האורחים במועדון הנעורים, בהשגחה של נערים מתנדבים מבחוץ, ובבקרים מגיעים ילדי הקיבוץ, משכימים את האורחים, עוזרים להם לקום ולהתארגן, ולוקחים אותם לארוחת בוקר במלון של שפיים. אחרי ארוחת הבוקר המשותפת יוצאים לפעילות, שמשתנה מדי יום, בקיבוץ, או מחוצה לו: טיולים, רחצה בפארק המים או בים, משחקים, סדנאות יצירה ואפייה, ועוד ועוד".

בצהריים סועדים האורחים ומלוויהם בחדר האוכל של הקיבוץ, ואחריה נמשכת הפעילות. על הכנת ארוחת הערב, המוגשת במועדון, אחראים בני הקיבוץ, כשהילדים האורחים מעורבים בהכנות. רק כשהאורחים נרדמים במיטותיהם, עייפים אך מרוצים, פורשים לדרכם בני הקיבוץ, עייפים ומרוצים לא פחות. "כן, אלה חמישה ימים קשים", מודה יובל, "צריך המון סבלנות. אנחנו כולנו נמצאים שם בשביל הילד 'שלנו', מתאימים את עצמנו אליו, ועומדים לרשותו. אבל זה מתגמל".

כשהיא נשאלת מה מחזיר אותה כל שנה לפעילות הזאת, אומרת יובל: "לא רק אני, כל הכיתה שלי עושה את זה כבר שנה רביעית, וברצון. אף אחד לא מחייב אותנו. הייתי יכולה בימים האלה לעבוד ולהרוויח כסף, אבל אני רוצה להרגיש טוב עם עצמי, שתרמתי משהו לילדים שהגורל התאכזר אליהם. אני רואה בזה ביטוי לערכים שנותן לנו החינוך הקיבוצי - שלא הכול נמדד בכסף".
(מתוך כתבה של ארנון לפיד בעיתון "ידיעות הקיבוץ")